Manau, kad kiekvienas esame girdėję, koks šaltalankis naudingas iš senelių. Žinoma, daugiausiai šaltalankiai paplito kuomet daugumoje kavinių atsirado galimybė įsigyti šaltalnkių arbatos, na o tada prasidėjo… šaltalankių sirupai, sultys, vitaminai su šaltalankiais ir t.t.
Tad kuo šios uogos tokios naudingos ir kodėl taip greitai ir stipriai išpopuliarėjo?
Šaltalankių uogos – natūralus vitaminų ir mineralinių medžiagų šaltinis. Jose ypač daug vitamino C (100 g – apie 500 mg, t. y. visa dienos norma). Taip pat gausu karoteno, cholino, nikelio, mangano, geležies, fosforo, folio rūgšties, flavanoidų, vitaminų B1 ir B2, P, E ir K.
Šaltalankiai yra puikus antioksidantas: saugo nuo laisvųjų radikalų, stabdo senėjimą (turi medžiagų, suteikiančių odai elastingumo, neleidžiančių rastis raukšlėms), taip pat skatina atsinaujinti ląsteles, stiprina organizmo atsparumą. Tad rudenį šaltalankiai yra nepakeičiama profilaktinė ir gydymo priemonė nuo peršalimo ligų.
Šaltalankių uogos yra sultingos, minkštos, kiek rūgštokos.
Šaltalankių naudos
Šaltalankiai padeda atsistatyti po antibiotikų kurso bei cheminės ar radiacinės terapijos metu (ar po jos), jie puikiai atstato organizmo resursus. Taip pat šaltalankių vaisiai yra naudingi sergantiems diabetu, gyvenantiems aktyvų gyvenimą, sportuojantiems ir pagyvenusiems žmonėms.
Visos šaltalankių naudos:
- Mažina skausmą, gydo žaizdas, slopina uždegimus ir skatina gleivinės bei odos gijįmą. Tokias naudas gauname naudojat šaltalankių aliejų. Aliejų galima vartoti sergant skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opalige, angina, sloga, esant dantenų ar burnos gleivinės uždegimui. Šaltalankių aliejumi galima tepti nudegusią arba nušalusią odą, lūpas, taip pat profilaktiškai, nuo nušalimo.
- Uogos gerina riebalų apykaitą, šalina iš organizmo blogojo cholesterolio perteklių, stabdo aterosklerozę. ir netgi teigiama, kad reguliuoja kraujospūdį. Kodėl būtent uogos? Uogose yra daug biologiškai aktyviųš medžiagų, kurios būtent padeda atlikti visas šias funkcijas.
- Reguliuoja virškinamojo trakto liaukų sekreciją, padeda atsinaujinti gleivinei, audiniams. Šaltalankiai nerekomenduojami vartoti esant padidėjusiam skrandžio sulčių rūgštingumui.
- Padeda atgauti jėgas nusilpus, po sunkios ligos.
- Padeda nuo vidurių užkietėjimo. Šaltalankių aliejų gerkite du kartus per dieną po šaukštą pusvalandį prieš valgį.
- Suteikia energijos, saugo nuo mažakraujystės, stiprina imuninę sistemą. Ypatingai rekomenduojama išbandyti šaltalankių sultis su medumi.
- Stabdo plaukų slinkimą, suteikia jiems sveiką blizgesį ir sodrią spalvą. Tokiems pasiekimams rekomenduojame išbandyti šaltalankių lapų ir uogų nuovirą – galite juo skalauti plaukus ir profilaktiškai. Oranžinės spalvos uogose yra maistingųjų medžiagos, kurios reikalingos plaukams ir odai. Pavyzdžiui, geležis stiprina plaukų šaknis, varis ir manganas suteikia plaukams ir odai gražią spalvą, elastingumą. Šaltalankių aliejus įeina į daugelio kremų, losjonų, serumų, aromaterapinių preparatų sudėtį. Ypač ramina sudirgusią, išbertą, linkusią rausti odą.
- Lytiniam aktyvumui didinti. Ypatingai atkreipiamas dėmesys, kad šaltalankių uogos padeda didinti vyrų lytinį aktyvumą.
Kada ir kur galima skinti šaltalankius?
Didžiausi šaltalankių plotai auginami Kinijoje, Mongolijoje ir rusijoje. Šiose šalyse bendras šaltalankių plotas siekia net 500 tūkst. hektarų. Sparčiai šių uogų auginimas auga Kanadoje, Skandinavijos šalyse ir Vokietijoje. Latvijoje ir Estijoje irgi plečia šių uogų kultūrą.
Augalų vaisiai dažniausiai renkami visiškai prinokę. Negalima skinti pernokusių, padžiūvusių, šlapių, ligų ar kenkėjų apniktų vaisių. Labai svarbu šaltalankius rinkti švarioje vietovėje: ne mieste ar miestelyje, o toliau nuo judrių kelių, įmonių ar buvusių fermų.
Uogas geriausia rinkti po šalnų, nes tuomet jie būna nekartūs ir švelnesnio skonio.
*Užšaldytos uogos ar jų sultys išsaugo vertingas medžiagas ir vitaminus iki pat pavasario.
Būtume neteisūs, jeigu teigtume, kad šaltalankių uogos nėra organizmo stebuklas. Naudokite šias uogas, sultis, aliejų, tik žinoma rinkitės kokybiškus produktus ir kuriuose yra kuo mažiau pridėtinio cukraus.