Grikiai, tai tokio pat pavadinimo augalo sėklos, kurios primena grūdus ir dažniausiai yra naudojami kaip ir kiti grūdai. Grikių pasėliai, kaip manoma, prieš 8000 metų buvo pradėti auginti pietryčių Kinijoje ir Himalajuose ir buvo pagrindinis maisto šaltinis tų vietovių gyventojams, vėliau grikius pakeitė ryžiai ir kiti grūdiniai augalai. Grikiai turi daug svarbių maistinių medžiagų: baltymų, riebalų, vitaminų ir mineralų, kurios leido ankstyvoms civilizacijoms klestėti net nesvetingose vietovėse. Pagal 2011 metų duomenis, daugiausiai grikių užaugina Rusija ir Kinija, o Lietuva šioje kategorijoje yra 12 vietoje.
Grikiai yra vienas iš vertingiausių maisto produktų, pagal savo maistines savybes jis yra lygus ar netgi lenkia daržoves ir vaisius. 100 gramų grikių yra 343 kalorijos, todėl tai puikus energijos šaltinis, ypač pradedant dieną. 100 gramų produkto yra 13 gramų baltymų ir visos žmogui būtinos amino rūgštys. Grikiai yra vienas iš geriausių maistinių skaidulų šaltinių. Taip pat grikiai yra geras B grupės vitaminų šaltinis, ypač vitamino B2 ir B3. Be visa to, tai ir ypatingai vertingas mineralų šaltinis, ypač vario, magnio, mangano ir fosforo. Varis reikalingas raudonųjų kraujo kūnelių gamybai, o magnis atpalaiduoja kraujagysles, smegenis ir pasižymi gydomuoju poveikiu esant galvos skausmams ir depresijai.
Grikių nauda sveikatai
Grikiai pasižymi daugybe sveikatą gerinančių savybių, tačiau išskirti galima širdies ir kraujotakos sistemą gerinančias savybės. Prie to labiausiai prisideda tokios maistinės medžiagos kaip maistinės skaidulos, kalis ir rutinas. Tyrimai, atlikti Kinijoje, parodė, kad vartojant bent 100 gramų grikių per dieną, sumažėja bendras cholesterolio kiekis, sumažėja mažo tankio lipoproteinų (MTL) cholesterolio kiekis, kuris siejamas su širdies ir kraujagyslių ligomis, padidėjo gerojo (didelio tankio lipoproteinų – DTL) cholesterolio kiekis, kuris siejamas su geresne sveikata. Prie visa to prisideda mineralas magnis, kuris atpalaiduodamas kraujagysles pagerina kraujotaką, palengvina maistinių medžiagų pernešimą ir mažina kraujo spaudimą.
- Energijos šaltinis – Kinijoje buvo atlikti tyrimai, kuriuose buvo tiriami grikiai, avižos, kviečiai ir saldžiosios bulvės kaip energijos šaltinis. Grikiai kartu su avižomos ir kviečiais yra geresnis energijos šaltinis nei saldžiosios bulvės. 100 gramų grikių yra 343 kalorijos.
- Gliukozės kiekis kraujyje – kitas atliktas tyrimas Kinijoje skirtas išsiaiškinti grikių baltymų poveikį gliukozės kiekiui kraujyje, esant nuodingam gliukozės analogui, vadinamam aloksanu. Aloksanas sunaikina insuliną gaminančias ląsteles kasoje ir sukelia simptomus panašius į 1 tipo diabeto. Tyrimai parodė, kad grikių baltymai efektyviai sumažino gliukozės kiekį kraujyje. Grikiai turi daug maistinių skaidulų, jos yra taip pat efektyvios siekiant sumažinti gliukozės kiekį kraujyje.
- Kraujo spaudimas – Korėjoje atliktas tyrimas, kurio metu buvo siekiama išsiaiškinti šviežių ir daigintų grikių poveikį kraujo spaudimui. Rezultatas parodė, kad daiginti grikiai sumažino kraujo spaudimą labiau nei švieži. Tačiau naudojant tiek šviežius, tiek daigintus grikius, buvo pastebėtas mažesnė oksidacinė žala aortos ląstelėms. Tiesa, šie tyrimai buvo atlikti su gyvūnais.
- Cholesterolio kiekis – grikiai yra vienas iš geriausių maistinių skaidulų šaltinių, maistinės skaidulos yra efektyvi natūrali priemonė norint sumažint cholesterolio kiekį kraujyje.
- Virškinimas – maistinės skaidulos yra viena iš svarbiausių maistinių medžiagų siekiant palaikyti gerą virškinimo sistemos darbą. Jos padeda maistui lengviau judėti per žarnyną, palaiko žarnyno švarą bei padeda išvengti vidurių užkietėjimo. Taip pat maistinės skaidulos siejamos su mažesne gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio rizika.
- Kraujagyslių sveikata – grikiuose gausu polifenolio antioksidanto rutino. Rutinas pasižymi priešuždegiminėmis ir antioksidantinėmis savybėmis. Jis apsaugo ir stiprina kraujagysles, ir neleidžia susidaryti trombams. Tyrimai rodo, kad rutinas gali apdėti išgydyti hemorojų ir kraujo krešėjimo sutrikimus. Maistinės skaidulos taip pat sumažina insulto tikimybę.
Kuo naudingi grikiai?
Grikiai naudingi kepenims ir žarnynui, todėl juos patariama valgyti užkietėjus viduriams. Grikiai praturtinti rutinu (vitaminu P), kuris teikiamai veikia kraujagyslių sistemą, todėl juos patariama vartoti žmonėms, kuriems dažnai trūkinėja kapiliarai ar turi silpnas venas. Grikiai taip pat naudingi kenčiantiems nuo kraujagyslių spazmų ir tinimų. Grikius galima naudoti kaip profilaktinę priemonę nuo aterosklerozės, anemijos, leukemijos, hipertonijos ir išėminės širdis ligos. Grikius mažina blogojo cholesterolio kiekį kraujyje, todėl rekomenduojama valgyti žmonėms, kurie serga cukriniu diabetu ar turi antsvorio.
Grikiai sportininkams
Grikių naudą įvertino tiek profesionalūs sportininkai, tiek dėl bendro organizmo tonuso palaikymo sportuojantys žmonėms. Grikiai ne tik didina atsparumą įvairioms ligoms, bet ir didina ištvermingumą bei padeda auginti raumenų masę.
Grikiai pagyvenusiam žmogui
Britų mokslininkų atlikto tyrimo metu paaiškėjo, kad grikiai yra naudingi pagyvenusių žmonių regėjimui. Grikiuose yra tam tikrų medžiagų, kurios stabdo dėl amžiaus atsiradusią akių audinių degeneraciją. Iš grikių verdama košė užkerta kelią senatvinei sklerozei ir širdies problemoms, šalina iš organizmo šlakus ir sunkiųjų metalų jonus, o tai yra ypač aktualu didmiesčių gyventojams.